مرگ، حقیقتی قطعی و غیر قابل انکار 2

بدون شک، ساعتی فکر کردن در مورد مردن و کوچ کردن از دنیا و باز کردن طنابهای خیمه های دنیا و خیمه زدن در آخرت، بهتر است از عبادت یک سال؛ چرا که با یاد مرگ، به تدریج دیدگاه انسان نسبت به دنیا تغییر می کند؛ به طوری که به مقدار اندکی از آن راضی می گردد.

«فِکْرُ سَاعَةٍ خَیْرٌ مِنْ عِبَادَةٍ سَنَةٍ؛ یک ساعت فکر کردن از یک سال عبادت کردن بهتر است»

بسیار یاد مرگ کردن، به معنای از دست دادن شور و نشاط برای فعالیتهای دنیایی نیست بلکه اگر با این مقوله درست برخورد شود، سبب می گردد تا اعمال و رفتار ما جهت صحیح خود را بیابد و نه تنها در کارزار زندگی و فعالیتها سست نشویم، بلکه نشاط مضاعف داشته باشیم.

/ 6 نظر / 23 بازدید
مسافرغریبه

با سلام " سر خوش آن عیدی که آن بانی نور از کنار کعبه بنماید ظهور قلب ها را مهر هم عهدی زند از حرم بانگ اناالمهدی زند " نو شدن دوباره ی طبیعت مبارک باد. امیدورام دلهایمان هم دیگر باره نو شود!

مسافرغریبه

با عرض ارداتي دوباره با تشكر از لطف شما . اميدوارم خداوند به شما هم صبر جميل عطا كند . و روح آن مرحوم هم قرين رحمت الهي باشد. بالاخره به منزلگاه اصليشان رسيدند. شب قبل از فوت عمويم اگر اون آگاهي به من دست نميداد كنار آمدن با موضوع برام سخت بود. ولي هنگام فوت مادربزرگ عزيزم كه اواخر فروردين امسال 8 سال از زماني كه دعوت حق را لبيك گفتند مي گذرد متاسافانه اين آمادگي وجود نداشت ! با اينكه 10 روز قبلش در عالم رويا خبر دارم كرده بودند ولي اونقدر اين خواب پيچيده بود كه تازه بعد فوت اون مرحوم به معنايش پي بردم! هنوزم هم ايشان را در كنار خويش احساس مي كنم و با عكس كوچكشان به گفتگو مي نشينم! اميدوارم شما با اين مساله راحتتر كنار بياييد. هر چه ما يادش مي كنيم سراغ بقيه ميرود! ما قبل از شروع سال جديد 4 تن از اعضاي فاميل و آشنايان رو بدرقه ي ديار باقي كرديم! اميدوارم بقاي عمر شما باشد.

مسافرغریبه

با سلام با اجازه ي دوست عزيز در وبلاگ " كوچه سرگرداني " " روی قبرم بنویسید مسافر بوده است بنویسید كه یك مرغ مهاجر بوده است بنویسید زمین كوچه سرگردانی ست او در این معبر پر حادثه عابر بوده است مدح گویی و ثنا خوانی اگر دینداری ست بنویسید در این مرحله كافر بوده است غزل هجرت من را همه جا بنویسید روی قبرم بنویسید مسافر بوده است " عزيز ديگري به سوي نور حركت كرد . خداوند در اين واقعه صبر بر فراق به بازماندگانش عطا نمايد.

ازمیان دل بیتاب

درود درود بر زنده ای که مرگ را به نظاره میگیرد . اما ای دوست : اگر بهار بیاید شکوفه میخندد بدون آنکه بفکر ریزش چندی بعد باشد وبه همین خاطر از زندگی خویش میوه میبارد و هزاران برگ که سایه سار آفتابزدگان عشقند . مرگ را آمده ای نیست که تحریر تجربه کند . شاید بتوان مرگ را بر دل آموزه ساخت ولی هیچکس را نمی یابی که مردن را بر خویش بخواهد حتی در تصورات خویش از مرگ دیگران , آنهم از نوع چگونه مردنشان بر خویش تیتر مینویسد. زنده و شاد زی

مسافرغریبه

با سلام اميدوارم در ادامه ي سال جبران شود! از نگاه ديگري هم ميشه به قضيه نگاه كرد. وقتي فكر مي كنم مدتها بر اثر بيماريهاي مختلف لبخند از لبان عمويم محو شده بود و تصور اينكه الان از تمام اون آلام راحت شده باشند و دوباره لبخند بر لبانش نشسته باشه كافيه كه غم فراقش را بر جان بخرم و شادي ايشون رو ترجيج بدم . مي توانيم از نگاه آنان كه رفتند به قضايا نگاه كنيم . انشاء ا... که در همه ي امور خيري در كار هست . مثلا رفتن عموي من باعث امتحان پس دادن خيلي ها از ماها شد!

مسافرغریبه

زندگی شاید آن لبخندی ست، که دریغش کردیم زندگی زمزمه پاک حیات ست، میان دو سکوت زندگی ، خاطره آمدن و رفتن ماست لحظه آمدن و رفتن ما، تنهایی ست من دلم می خواهد قدر این خاطره را دریابیم. " سهراب سپهری "