اعمال نیک

به یاد دارید که لذت ها تمام شدنى است و پایان ناگوار آن بر جاى مى ماند.

 یاد مرگ ، راه نجات آدمى از خود خواهى و دنیاطلبى است. هر که انتظار مرگ را کشد(به یادش باشد)، در انجام دادن کارهاى نیک شتاب مى ورزد و خوشا به حال آنان که با یاد مرگ خود را مى سازند، فرصت ها را غنیمت مى شمارند و به اعمال نیک مى پردازند.

اگر انسان عبرت پذیر شود و بیاموزد که به حوادث روزگار و آنچه بر دیگران رفته است به دیده عبرت بنگرد، مى تواند به بصیرتى راهگشا در زندگى دست یابد و بهترین زمینه را براى تربیت خود فراهم کند.

باشد که نیک بیندیشم و نیک عمل نماییم.

/ 12 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جکیمه (مسافر غریبه)

با سلامی دوباره...هنوز خیلی از پستها رو نخوندم ولی فکر نمی کنم این شعر "صائب تبریزی" بینشون باشه...گفتم مناسب این وبلاگه : " از عزیزان رفته رفته شد تهی این خاکدان یک تن از آیندگان نگرفت جای رفتگان نیست جز سنگ مزار از خلق عالم بر زمین زان همایون طائران مانده است مشتی استخوان ما به این ده عمر از زندگی سیر آمدیم خضر چون تن داد جیرانم به عمر جاودان مستی غفلت شعور از خلق صائب برده است تا که پیش از مرگ برخیزد از این خواب گران" موفق و تندرست باشید.

مسافر غریبه

با سلام . اين شعر تقديم به وبلاگ شما : گر كسي گرسنه اي را ز كرم سير كند اجر آن به بود از كعبه كه تعمير كند حق مسيكين بده اي مرد توانگر زيرا عاقبت ناله ي اين طايفه تاثير كند اي كه بر خلق ستم مي كني آسوده مباش گردش چرخ به هر ثانيه تغيير كند فكر عاقل پي تعمير جهان دگر است اين سرا قابل آن نيست كه تعمير كند (متاسفانه نام شاعر را نمي دانم!) اميدوارم اينجا دوباره مثل سالهاي آغازين تولدش پر از جنب و جوش بشود. ايام به كامتان.

صبا

سلام پاسات :) میبینی هی تو یاد مرگ میکنی اما مرگ هم یادت نمیکند ( جای خوشحالی داره ) نمیشه به یاد زندگی باشی ؟؟

مژگان

[نیشخند] خب خیالت راحت شد که هنوز هستم ومی نویسم !

سعید

سلام و ممنون از حضور شما در وبلاگم. متن اخیر را هم خواندم و لذت بردم. جدا یاد مرگ بعضا چنان معجزه وار کارساز است که من شخصا متعجب میشوم اما چه افسوس که بسیار فرار است. یا حق

رامیلا

واقعا واقعا با یاد مرگی؟ یعنی هر لحظه هر دم؟ با یاد مرگ بودن آدمو خیلی رشد میده به یه جاهایی میرسونه واقعا رسیدی؟ بگو دیگه

رامیلا

ه یاد دارید که لذت ها تمام شدنى است و پایان ناگوار آن بر جاى مى ماند خوب همه اینو میگن همه جا هم مینویسند پس چرا همه به دنبالشن؟

هاپوتی

سلام. از میان این همه موضوع برای نوشتن چرا یاد مرگ؟ برایم جالب و عجیب است که نام وبلاگی چنین باشد. هر چند برای من تذکر بدی نبود. باید به مرگ هم فکر کرد. ولی کنجکار شدم بدانم چه چیز انگیزه ایجاد می‌کند تا فردی دست به کار بشود و وبلاگی مخصوص یاد مرگ راه بیندازد و عکسی درخور بیابد و کنار وبلاگش بگذارد.

هاپوتی

به اولین نوشته‌ی شما در سال 82 هم مراجعه کردم ولی شرحی بر این سوال نیافتم.