جهان بينى زندگى، جهان بينى مرگ

آن كه عاشق زندگي است، بايد به مصاف مرگ درآيد، و نمي تواند كه در نيايد. يعني آن كه زنده است، تنها به اين دليل زنده است كه مرگ را نفي مي كند. و تنها آن كس كه مرگ را نفي مي كند، مي تواند در صف سربازان زندگي قرار بگيرد.

زندگي آنتي تز مرگ است. در واقع، تنها زندگي است كه مي تواند مرگ را به زانو درآورد. و تنها مبارزان مجهز به ايدئولوژي زندگي مي توانند به نابودي هميشگي مرگ اميد داشته باشند. با مرگ، اما، به جان مرگ افتادن ، دردي را دوا نمي كند، و بلكه عمر تاريخي مرگ را دراز و درازتر مي كند.مرگ نيستي و نابودي است ، و با هستي ، يعني جهان واقع ، رابطه اي ندارد. و حيات عين واقعيت است. پس ، مرگ با جهان واقع دشمني دارد، و هميشه در دنياي ذهني خويش غوطه ور است. بر آن نيست كه واقعيت را ببيند و بپذيرد. بلكه ، بر آن است كه جز آن چه من مي انديشم ، واقعيتي نيست.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

/ 6 نظر / 24 بازدید
sadegh

سلام.نظرتون چی بود اگه شمام صادق هدايت می شديد؟رفيق...به هر حال خوب نوشته بوديد.مغز داشت.ولی از بعضی جاهاش بر خلاف مشی کلیتون که اتفاقا خوب راهی رو هم رفته بودید بوهايی غير از بوی زندگی ميومد.اين طور فهميدم.اميدوارم همهء ما به نتيجهء چيستی مرگ برسيم.به حق بودن ماهيت همه چيز برسيم.به معنای واقعی زنده گی و بالاتر از اون به خود زنده گی برسيم...موفق باشيد.

Nani

سلام خيلی زيبامی نويسيدولی زندگی کردن نيازبه اميدداره متاسفانه وقتی توزندگی آدم کمرش می شکنه بابعضی واقعيتهای تلخ روبرو ميشه دوست داره که زيرخرخوارهاخاک بودوبااين صحنه هامواجه نمی شدموفق باشید.

شبهاي نارنجي

سلام ....من که اين همه طالبشم سراغم نمياد .......نميدونم چرا ...شايد باهام قهره ؟........به روزم مث هر پنجشنبه

sadegh

متن زيبايی بود رفيق.دقيقا اونهايی می ميرند که موقع مرگشون رسيده.مدتهاست که روند مرگ رو خودشون به پيش برده اند و حالا اون روند بايد نمود پيدا کنه...موفق باشی.

zorba

مخلصيم و سينه چاک...

هاله

زیستن در این جهان خاکی بی آنکه ذره ای از مادیات رها باشد آنچیزی است که می گویید با مرگ تمام خواهد شد، آنچیزی که می گویید با انکار مرگ جاریست ...ولی زندگی فراتر از اینهاست.... با دانستن مرگ است که می توان فهمید زندگی چیست ، می توان وجود خود را معنی کرد و فهمید که چه باید کرد...